Pastilky Strepsils Med a Citrón obsahujú liečivá amylmetakrezol a dichlórbenzénmetanol, ktoré majú antiseptické účinky a ničia baktérie, vírusy a kvasinky, ktoré spôsobujú bolesť a zápaly v dutine ústnej a hltane.
Používa sa na zmiernenie alebo miestne preliečenie zápalov v ústnej dutine, nosohltane a hltane, pri zápaloch sliznice dutiny ústnej (stomatitída, soor, afty), pri zápaloch ďasien (gingivitída) a ako podporná liečba pri angíne.
Ak sa do 3 dní nebudete cítiť lepšie alebo sa budete cítiť horšie, musíte sa obrátiť na lekára.
Lieková forma
Pastilky s chuťou medu a citrónu
Liečivá látka a jej množstvo
- Liečivo: amylmetakrezol, dichlórbenzénmetanol. Jedna pastilka obsahuje 0,6 mg amylmetakrezolu a 1,2 mg dichlórbénzenmetanolu.
- Pomocné látky: jednoduchý sirup, glukóza, roztok, kyselina vínna, čistený med, silica mäty piepornej, deterpenovaná citrónová silica, chinolínová žlť (E 104).
Odporúčané použitie
Pastilky Strepsils Med a Citrón sú určené dospelým, dospievajúcim a deťom starším ako 6 rokov.
Odporúčaná dávka je:
- Dospelí: každé 2 – 3 hodiny nechať pomaly rozpustiť v ústach 1 pastilku. Maximálna dávka je 12 pastiliek počas 24 hodín.
- Dospievajúci a deti starší ako 6 rokov: každé 2-3 hodiny nechať pomaly rozpustiť 1 pastilku. Maximálna dávka je 6 pastiliek počas 24 hodín.
- Starší pacienti: nie je potrebné upravovať dávkovanie.
Liek je určený na krátkodobú liečbu. Ak príznaky ochorenia trvajú dlhšie ako 3 dni alebo sa vyskytne horúčka, je potrebné vyhľadať lekára.
Spôsob použitia
Pastilky sa majú nechať pomaly rozpustiť v ústach, nemajú sa hrýzť ani žuvať. Nesmú sa prehĺtať. Pastilky sa neodporúča užívať tesne pred jedlom alebo počas jedla. Nejedzte ani nepite aspoň 20 minút po použití tohto lieku.
Dôležité upozornenie
- Liek sa neodporúča užívať počas tehotenstva a dojčenia.
- Liek je pre deti do 6 rokov kontraindikovaný.
- Liek obsahuje glukózu a sacharózu.
- Chinolínová žlť môže spôsobiť alergické reakcie.
Obsah balenia
Balenie obsahuje 24 pastiliek.
Nežiaduce účinky
Podobne ako všetky lieky, môže mať aj tento prípravok nežiaduce účinky, ktoré sa ale nemusia vyskytnúť u každého - nežiaduce účinky nájdete v príbalovom letáku.
Nežiaduce účinky môžete hlásiť priamo na adresu:
ŠÚKL, Oddelenie farmakovigilancie, Kvetná 11, 825 08 Bratislava 26
alebo e-mailom: neziaduce.ucinky@sukl.sk