NUROFEN 400 mg patrí medzi lieky označované ako analgetiká (lieky na tlmenie bolesti), antipyretiká (lieky na tlmenie horúčky) a nesteroidové antireumatiká (lieky na tlmenie zápalu).
Liečivom lieku NUROFEN 400 mg je ibuprofén, ktorý tlmí bolesti, má protizápalové účinky a znižuje zvýšenú teplotu. Ibuprofén zabraňuje tvorbe určitých látok (prostaglandínov), ktoré sa v organizme podieľajú na vzniku bolesti, zvýšenej teploty a zápalu.
NUROFEN 400 mg sa používa na tlmenie miernych až stredne silných bolestí, ako je bolesť hlavy (vrátane migrény), bolesť chrbtice, bolesť zubov, menštruačná bolesť, bolesť svalov a kĺbov, bolesť po operácii a pri nachladení a príznakoch chrípky.
Lieková forma
- Biele až takmer biele hladké obalené tablety s červeným nápisom „NUROFEN 400“ na jednej strane.
Liečivá látka a jej množstvo
- Liečivo je ibuprofén . Jedna obalená tableta obsahuje 400 mg ibuprofénu.
- Ďalšie zložky sú kroskarmelóza sodná soľ, laurylsíran sodný, citronan trisodný, kyselina steárová, oxid kremičitý koloidný bezvodý, karmelóza sodná soľ, mastenec, disperzne sušená arabská guma, sacharóza, oxid titaničitý (E171), makrogol 6000, červený atrament.
Ako užívať
Vždy užívajte tento liek presne tak, ako je to uvedené v písomnej informácii alebo ako vám povedal váš lekárnik. Ak si nie ste niečím istý, overte si to u svojho lekára alebo lekárnika.
NUROFEN 400 mg je určený iba na krátkodobé užívanie.
Užívajte najnižšie možné dávky a čo najkratší čas, ktorý je potrebný na potlačenie príznakov. Znížite tým pravdepodobnosť výskytu vedľajších účinkov.
Dospelí a deti nad 12 rokov:
Počiatočná dávka je 1 tableta, ďalej sa užíva 1 tableta podľa potreby. Odstup medzi jednotlivými dávkami je najmenej 4 – 6 hodín, najviac však 3 tablety denne.
Obalené tablety sa prehĺtajú celé a odporúča sa zapiť ich malým množstvom tekutiny.
Ak sa počas liečby objavia zažívacie problémy, liek užívajte počas jedla.
Ak je u detí a u dospievajúcich potrebné podávať tento liek dlhšie ako 3 dni alebo ak sa zhoršia príznaky ochorenia, musíte vyhľadať lekára.
Pokiaľ bolesť alebo horúčka počas liečby liekom NUROFEN 400 mg neustúpia a pretrvávajú dlhšie ako 3 – 5 dní u dospelých, poraďte sa o ďalšom postupe so svojím lekárom.
Pokiaľ podávate NUROFEN 400 mg dieťaťu nad 12 rokov, vyhľadajte lekára už po 3 dňoch.
Dôležité upozornenie
- Prečítajte si pozorne príbalovú informáciu, ktorá je súčasťou každého balenia.
Množstvo v balení
- Balenie obsahuje 40 tabliet.
Nežiaduce účinky
- Podobne ako všetky lieky, môže mať aj tento prípravok nežiaduce účinky, ktoré sa ale nemusia vyskytnúť u každého - nežiaduce účinky nájdete v príbalovom letáku.
- Nežiaduce účinky môžete hlásiť priamo na adresu: ŠÚKL, Oddelenie farmakovigilancie, Kvetná 11, 825 08 Bratislava 26 alebo e-mailom: neziaduce.ucinky@sukl.sk