Téma: Chrípkové ochorenia (chrípka)
Hnačka a dyzentéria
Prvým krokom pri liečbe by malo byť podávanie prípravkov, ktoré eliminujú zápalové látky zodpovedné za hnačku. Súbežne sa odporúča podanie liekov s obsahom protihnačkových mikroorganizmov. V prípade, ak hnačky neustupujú v priebehu 1-2 dní používajú sa lieky spomaľujúce aktivitu čriev. Po odznení hnačiek je možné postupne vymeniť podávanie protihnačkových mikroorganizmov za probiotiká.
Strata tekutín a dehydratácia
Základom rehydratácie je pitie vody s rozpustenými minerálmi (nie iba čistej vody). V prípade, ak sú na pozadí straty tekutín stavy ako vracanie alebo hnačka, je vhodné kombinovať prísun tekutín s adsorpčnými látkami.
Chrípka
Pri teplote nad 38 °C sa používajú celkové (obvykle kombinované) lieky proti bolesti a horúčke. Tie tlmia okrem horúčky aj bolesti kĺbov, svalov a hlavy. Pri bolesti hrdla sa používajú lokálne antiseptické prípravky. V prípade sťaženého dýchania sa používajú lieky na uvoľnenie dýchania vo forme nosových kvapiek alebo sprejov. Pri záchvatovitom kašli sa krátkodobo podávajú lieky na tlmenie kašľa. Naopak, počas doliečovaniaje vhodné podávať lieky na podporu vykašliavania.
Črevná viróza (gastroenteritída)
Základom starostlivosti je včasné použitie prípravkov tlmiacich zápal čreva, ktoré zároveň chránia sliznicu. Súbežne sa odporúča aj liečba protihnačkovými mikroorganizmami. V prípade veľmi silných opakujúcich sa epizód hnačky sa môžu podať aj lieky tlmiace pohyby čriev.