Téma: Vírusové infekcie
Vírusové bradavice
Najúčinnejšou metódou liečby je odstraňovanie bradavíc. V domácom prostredí sa používajú prípravky na zmrazenie bradavíc. Pri odolnejších sa používajú špeciálne roztoky a gély.
Chrípka
Pri teplote nad 38 °C sa používajú celkové (obvykle kombinované) lieky proti bolesti a horúčke. Tie tlmia okrem horúčky aj bolesti kĺbov, svalov a hlavy. Pri bolesti hrdla sa používajú lokálne antiseptické prípravky. V prípade sťaženého dýchania sa používajú lieky na uvoľnenie dýchania vo forme nosových kvapiek alebo sprejov. Pri záchvatovitom kašli sa krátkodobo podávajú lieky na tlmenie kašľa. Naopak, počas doliečovaniaje vhodné podávať lieky na podporu vykašliavania.
Prechladnutie, nádcha, zápal dutín
Skrátiť dobu liečby je možné nasadením zvýšených dávok zinku. Na tlmenie opuchu nosa a výtoku sa používajú lokálne lieky vo forme nosových kvapiek a sprejov. Počas celej doby ochorenia je vhodná zvýšená hygiena nosovej dutiny a podávanie liekov na podporu odchodu hlienov. V prípade vysokej teploty alebo bolesti po používajú celkové (obvykle kombinované) lieky na tlmenie bolesti a horúčky.
Herpes (opar)
Používajú sa lokálne protivírusové lieky vo forme krémov. Pomedzi jednotlivé aplikácie sa aplikujú ochranné náplasti. Vhodné je podávať vyššie dávky zinku, prípadne vysoké dávky vitamínov B1, B6 a B12.
Prevencia respiračných infekcií
V rizikových obdobiach je potrebná zvýšená hygiena nosovej dutiny. Vhodné sú izotonické nosové spreje. Vhodné je podporiť prirodzené mechanizmy, ktoré má telo vytvorené na elimináciu infektov. Používajú sa prípravky podporujúce tvorbu prirodzenej protilátky imunoglobulínu A (IgA).
Pásový opar
V prípade bolesti je možné použiť bežné lieky proti bolesti, prednostne tie s protizápalovým účinkom, alebo ich kombinácie. Ako doplnková liečba sa podávajú vysoké dávky vitamínov B1, B6 a B12.