Bodnutie hmyzom

Bodnutie alebo uhryznutie hmyzom a inými článkonožcami vedie ku vniku toxických látok alebo infekcie do rany a môže spôsobiť miestne alergické reakcie. V ťažších prípadoch sa vyskytnú aj celkové reakcie (žihľavka, sťažené dýchanie, úzkosť, únava, zmätenosť, nevoľnosť, zvracanie, závraty, bolesti brucha, hnačky, či pokles krvného tlaku. Najťažším možným prejavom je tzv. anafylaktická reakcia.
V európskych podmienkach sa medzi najčastejšie vyskytujúce a najriziovejšie považujú infekcie prenášané kliešťami. Medzi choroby prenášané kliešťami patria hlavne kliešťová encefalitída a lymská borelióza. V rámci prevencie je možné očkovanie proti kliešťovej encefalitíde.
Prečítajte si tiež:
Manažment starostlivosti
V prípade lokálnych kožných reakcií po bodnutí hmyzom je možné použiť lokálne gély, ktoré tlmia účinky histamínu (opuch, začevenanie, bolesť, svrbenie). Ak je reakcia silnejšia a okrem lokálnych prejavov sa objavujú aj celkové reakcie (ťažkosti s dýchaním a podobne), pridávajú sa aj celkové lieky s protihistamínovým účinkom vo forme tabliet.
Osoby u ktorých sa v minulosti prejavila sinlá alergická rekacia (anafylaxia), by mali mať pri sebe vždy adrenalínové pero, ktoré predpisuje lekár.
Jediným účinným spôsobom ako sa chrániť pred bodnutím hmyzom je používať mechanické kariéry znižujúce riziko kontaktu s hmyzom a používanie repeletov, prípadne aj ďalších odpudzovačov hmyzu.
Súčasťou domácej lekárničky by mala byť štandardne aj sada na odstraňovanie kliešťa a dezinfekčný prípravok so širokým spektrom účinku. Dezinfekcia sa odporúča po každom uhraznutí hmyzom alebo článkonožčom.
Nemalo by chýbať vo vašej lekárničke:
- Lokálne lieky s protihistamínovým účinkom
- Celkové lieky s protihistamínovým účinkom
- Repelenty a iné odpudzovače hmyzu
- Pomôcky na odstránenie kliešťov a dezinfekcia
Lokálne lieky s protihistamínovým účinkom
Lokálne lieky s protihistamínovým účinkom (tzv. lokálne antihistaminiká) na liečbu alergických a svrbivých prejavov pokožky pri jej podráždení vyvolanom bodnutím, uštipnutím alebo iným kontaktom s hmyzom alebo článkonožcami. vhodné sú gély, ktoré majú navyše aj chladivý účinok.
Lie sa používa na úľavu od svrbenia prejavujúceho sa kožnými reakciami, ako sú začervenanie kože, žihľavka, poštípanie hmyzom, popálenie slnkom a pri povrchových popáleninách.
Aplikácia lokálnych antihistaminík vedie okrem iného ku zvýšeniu prahu svrbenia, čo má za následok zmiernenie pocitu svrbenia v mieste podráždenia a zníženiu opakovaného mechanického dráždenia vplyvom trenia a škrabania.
Celkové lieky s protihistamínovým účinkom
Celkové lieky s protihistamínovým účinkom (tzv. celkové antihistaminiká) sa používajú na tlmenie kožných reakcií po kontakte s hmyzom alebo článkonožcami.
Liek sa používa na zmiernenie príznakov spojených s urtikáriou (ochorenie kože spôsobené alergiou). Tieto príznaky zahŕňajú svrbenie a žihľavku.
Používajú sa obvykle vo forme tabliet. Podávanie by malo trvať čo najkratšiu dobu.
Repelenty a iné odpudzovače hmyzu
Repelenty sú prípravky, ktoré majú za úlohu chrániť pred napadnutím hmyzom, článkonožcami a inými parazitmi. Uvedená ochrana sa docieli odpudzovaním alebo maskovaním pachu chránenej osoby, výnimočne paralyzovaním, či usmrtením škodcu.
Repelent chráni pred komármi, kliešťami, ovadmi.
Repelentné príprvky sa používajú vo forme roztokov na vonkajšiu aplikáciu (obvykle rozprašovanie), alebo iných foriem na vonkajšiu aplikáciu.
Repelenty sa nanášajú na nekryté časti tela, prípadne aj na odev, prípadne sa aplikujú na moskytiéry, sieťky a iné pomôcky brániace pohybu hmyzu. Repelentné prípravky je možné doplniť o náramky s odpudzujúcim účinkom.
U rôznych typov repelentov sa efektívna doba účinku líši, je preto potrebné aplikáciu opakovať v primeraných odstupoch, ak riziko neželaného kontaktu s hmyzom pretrváva.
Pomôcky na odstránenie kliešťov a dezinfekcia
V prípade prisatia kliešťa je potrebné v prvom rade jeho odstránenie, a to v čo najkratšom čase od prosatia.
na odstránenie sa používajú predovšetkým špeciálne kliešte alebo pinzety. ich správne použitie má zabezpečiť, aby bol kliešť odstránený z rany celý a aby žiadna časť jeho tela neostala uviaznutá v mieste pohryzenia.
Po úspešnom odstránení kliešťa je miesto uhryznutia potrebné miesto poriadne vydezinfikovať bežným dezinfekčným prípravkom na vonkajšie použitie.
Po odstránení je možné realizovať rozbor kliešťa na prítomnosť niketorých z uvedených pôvodcov ochorení.