Histamínové kožné reakcie

Medzi najčastejšie príčiny histamínovej kožnej reakcie (kožnej alergie) patria poštípanie hmyzom, alergie na materiály, alergia na zvieraciu srsť, prirodzené alergény (pele), nečistoty a chemikálie, popáleniny a nadmerná expozícia slnečnému žiareniu. Histamín vyvoláva podráždenie pokožk, svrbenie, začervenanie a opuch, prípadne vyrážky.
Pocit svrbenia v mieste podráždenia vedie u postihnutej osoby k nutkavému pocitu trenia alebo škrabania v danom mieste. Ako už bolo spomenuté, mechanické dráždenie pokožky (vrátane trenia a škrabania) vedie k ďalšiemu uvoľneniu histamínu a dráždeniu senzorických neurónov, čím sa stupňuje začervenanie a pocit svrbenia (tzv. cyklus svrbenia a škrabania).
Manažment starostlivosti
Pokiaľ sa alergická (histamínová) reakcia prejaví na malej ploche kože, je najvhodnejšie siahnuť po lokálnych géloch s protihistamínovým účinkom. Ak sú zasiahnuté väčšie plochy kože alebo viaceré miesta na tele,pridávajú sa aj celkové lieky s protihistamínovým účinkom vo forme tabliet.
Tehotné ženy, ktoré sú dlhodobo náchylné na histamínové kožné reakcie, ako aj ženy s atopiou môžu znížiť pravdepodobnosť výskytu takýchto problémov u dieťaťa tým, že od 20. týždňa tehotenstva budú podávať vhodný typ probiotík. V takomto podávaní probiotík sa pokračuje po narodení dieťaťa tak, že dieťaťu suplementujeme probiotiká počas prvých 6 mesiacov života.
Nemalo by chýbať vo vašej lekárničke:
Lokálne lieky s protihistamínovým účinkom
Lokálne lieky s protihistamínovým účinkom (tzv. lokálne antihistaminiká) na liečbu alergických a svrbivých prejavov pokožky pri jej podráždení vyvolanom bodnutím, uštipnutím alebo iným kontaktom s hmyzom alebo článkonožcami. vhodné sú gély, ktoré majú navyše aj chladivý účinok.
Lie sa používa na úľavu od svrbenia prejavujúceho sa kožnými reakciami, ako sú začervenanie kože, žihľavka, poštípanie hmyzom, popálenie slnkom a pri povrchových popáleninách.
Aplikácia lokálnych antihistaminík vedie okrem iného ku zvýšeniu prahu svrbenia, čo má za následok zmiernenie pocitu svrbenia v mieste podráždenia a zníženiu opakovaného mechanického dráždenia vplyvom trenia a škrabania.
Celkové lieky s protihistamínovým účinkom
Celkové lieky s protihistamínovým účinkom (tzv. celkové antihistaminiká) sa používajú na tlmenie kožných prejavov pri alergckých a iných histamínových reakciách.
Liek sa používa na zmiernenie príznakov spojených s urtikáriou (ochorenie kože spôsobené alergiou). Tieto príznaky zahŕňajú svrbenie a žihľavku.
Používajú sa obvykle vo forme tabliet. Podávanie by malo trvať čo najkratšiu dobu.
Probiotiká sú živé mikroorganizmy, ktoré podávané v dostatočnom množstve majú preukázateľne priaznivý účinok na príjemcu. V podstate ide o také baktérie, ktoré svojou prítomnosťou v organizme potláčajú rast patogénnych mikroorganizmov a majú aj ďalšie priaznivé účinky na organizmus človeka.
Medzi rizikové skupiny z pohľadu atopickej dermatitídy patria práve deti rodičov atopikov, alergikov a astmatikov.
V prípade spomínaného rizika sa odporúča matke užívanie špecifických kmeňov baktérií mliečneho kvasenia počas 3. trimestra (v ideálnom prípade od 20. týždňa). Dieťa by malo užívať probiotické baktérie od narodenia počas prvých 6 mesiacov.
Účinnými sa ukazujú byť probiotické kmene Lactobacillus rhamnosus LGG® a Bifidobacterium lactis BB-12®. Užívanie uvedenej kombinácie probiotických kmeňov počas tehotenstva a v dojčenskom veku môže znížiť výskyt atopie u predisponovaných detí až o polovicu.
Deti, ktoré sú nedojčené alebo narodené cisárskym rezom (popr. predčasne narodené) a deti, ktoré trpia alergickými alebo atopickými ochoreniami majú pozmenené zloženie črevnej mikrobioty. Preto sa odporúča podávanie probiotík u týchto skupín detí, obzvlášť u detí, ktoré nie sú dojčené.