Téma: Dovolenková lekárnička
Bolesť zubov a ďasien
V prvom kroku sa používajú lokálne protizápalové roztoky. Pri silnejšej bolesti sa pridávajú tablety proti bolesti a zápalu samostatne, alebo v kombinácii s inými liekmi proti bolesti. Pri zvýšenej citlivosti zubných krčkov sa používajú špeciálne dentálne gély.
Bolesť hlavy a migréna
Pri bolesti hlavy sa môžu krátkodobo použiť celkové lieky na tlmenie bolesti a zápalu. Pri silnejších bolestiach sa podávajú v kombinácii s inými liekmi na tlmenie bolesti. Niektoré typy bolesti hlavy je možné zvládnuť podávaním magnézia (horčíka).
Cestovateľská hnačka
Základom starostlivosti je včasné použitie protihnačkových mikroorganizmov a prípravkov tlmiacich zápal čreva, ktoré zároveň chránia sliznicu. V prípade veľmi silných opakujúcich sa epizód hnačky sa môžu podať aj lieky tlmiace pohyby čriev.
Histamínové kožné reakcie
Pokiaľ sa reakcia prejaví na malej ploche kože, použijú sa lokálne protihistamínové gély. Pri závažnejších reakciách sa pridávajú tablety s účinkom proti histamínu. Pri nadmernej suchosti kože sa môžu využiť prípravky na jej hydratáciu a zmäkčenie.
Horúčka
Podávajú sa lieky na tlmenie bolesti a horúčky samostatne, alebo v kombinácii s liekmi s protizápalovým účinkom, ktoré taktiež znižujú teplotu. Dôležité je dopĺňanie vody a elektrolytov.
Zápal močového mechúra
V prípade nekomplikovaných zápalov močového mechúra postačuje podávanie extraktov z brusnice veľkoplodej (kanadská brusnica), ktorá je bohatá na antokyány a zabraňuje rozšíreniu infekcie. Zároveň je potrebné zabezpečiť dostatočný pitný režim.
Zápaly pošvy
Ako prvý krok sa používajú roztoky s protizápalovým účinkom. V prípade kvasinkovej infekcie sa pridávajú lokálne animykotiká. Vhodná je aplikácia prípravkov s kyselinou mliečnou, ktorá tlmí nepríjemné pocity. Potrebná je zvýšená hygiena.