Zápal močového mechúra

Zápal močového mechúra (cystitída) má obvykle nekomplikovaný charakter. Najčastejšie sa rozvíja na podklade infekcie, pričom objavuje sa prednostne u žien a iba vzácne u mužov.

Typickými príznakmi zápalu močového mechúra sú pocity pálenia a rezania pri močení, časté močenie, pretrvávajúce nutkanie na močenie a bolesť v podbruší. Zriedkavejšie sa môže sa pridružiť aj zvýšená teplota do 38 °C. Občas je pri zápale mechúra prítomná aj krv v moči.

Manažment starostlivosti

V prípade nekomplikovaných zápalov močového mechúra postačuje podávanie extraktov z brusnice veľkoplodej (kanadská brusnica), ktorá je bohatá na antokyány a zabraňuje rozšíreniu infekcie.

Zároveň je potrebné zabezpečiť dostatočný pitný režim.

Nemalo by chýbať vo vašej lekárničke:

Proantokyanidíny (brusnica veľkoplodá)

Prípravky s obsahom extraktov z brusnice veľkoplodej (kanadská brusnica) sú bohaté na proantokyanidíny. Tie sa viažu na povrch baktérií a tým zabraňujú ich prichyteniu na bunky vnútornej steny močového mechúra.

Prípravok s obsahom štandardizovaného extraktu z plodov brusnice veľkoplodej. Bez lepku, laktózy a cukru.

Cena: od 4,13 €

Kombinácia brusnice veľkoplodej a D-manózy pre intenzívnejší účinok.

Prípravky s obsahom brusnice veľkoplodej je možné použiť počas celej doby tehotenstva a v období dojčenia na podporu liečenia nekomplikovaného zápalu močového mechúra, alebo v podpory prevencie vzniku zápalu.

Celkové lieky s protizápalovýcm účinkom

Celkové lieky s protizápalovým účinkom napomáhajú tlmiť slabú alebo stredne silnú bolesť. Zároveň majú protizápalové pôsobenie.

Celkové protizápalové lieky je možné použiť pri bolestiach spevádzajúcich počiatočné štádiá akútneho zápalu močového mechúra.

Urogenitálny trakt

Infekcie močových ciest a ich prevencia

Využívajú sa prípravky obsahujúce extrakt z kanadskej brusnice samostatne, alebo doplnené o D-manózu. Pri opakovaných infekciách sa môžu používať prípravky na bariérovú ochranu sliznice močového aparátu. Pozitívnu úlohu pri prevencii a liečbe môžu zohrať aj vybrané rastrinné prípravky a probiotiká.

Regenerácia a lubrikácia pošvy

Základom riešenia akútnych problémov súvisiacich s poškodením a nedostatočnou vlhkosťou pošvy je aplikácia prípravkov s obsahom kyseliny hyalurónovej. V rámci dlhodobej starostlivosti je potom vhodné používať prípravky s obsahom kyseliny mliečnej a/alebo kyseliny boritej, ktorá napomáhajú udržiavaniu stabiného prostredia v pošve.

Bolestivá menštruácia a predmenštruačný syndróm

Prvým krokom je podávanie celkových liekov s protizápalovým účinkom, ktoré tlmia bolesť. Súbežne je možné podávať súčasne aj iné lieky na tlmenie kŕčov. Veľmi vhodné je použitie rastlinných prípravkov s obsahom alechemilky a pupalky a podávanie magnézia.

Intímna starostlivosť a hygiena

Základnými postupmi pre zabezpečenie intímnej starostlivosti je každodenná hygiena v intímnych partiách. Používajú sa prípravky zohľadňujúce prirodzenú kyslosť a mikroflóru v pošve. Pre udržiavanie normálneho prostredia sa odporúčajú suplementy oblasti rastlinných prípravkov a tiež probiotík. V rámci bariérovej ochrany sa pri pobyte v bazénoch a iných spoločných priestoroxh odporúčajú špeciálne tampóny.

Nezhubné zväčšenie prostaty

Základom starostlivosti je podávanie liekov s obsahom extraktu z rastliny Serenoa plazivá (saw palmeto). Ako doplnok sa môžu použiť prípravky s obsahom výťažkov z africkej slivky, prípadne tekvicový olej.

Viac na tému: Dovolenková lekárnička

Bolesť zubov a ďasien

V prvom kroku sa používajú lokálne protizápalové roztoky. Pri silnejšej bolesti sa pridávajú tablety proti bolesti a zápalu samostatne, alebo v kombinácii s inými liekmi proti bolesti. Pri zvýšenej citlivosti zubných krčkov sa používajú špeciálne dentálne gély.

Bolesť hlavy a migréna

Pri bolesti hlavy sa môžu krátkodobo použiť celkové lieky na tlmenie bolesti a zápalu. Pri silnejších bolestiach sa podávajú v kombinácii s inými liekmi na tlmenie bolesti. Niektoré typy bolesti hlavy je možné zvládnuť podávaním magnézia (horčíka).

Cestovateľská hnačka

Základom starostlivosti je včasné použitie protihnačkových mikroorganizmov a prípravkov tlmiacich zápal čreva, ktoré zároveň chránia sliznicu. V prípade veľmi silných opakujúcich sa epizód hnačky sa môžu podať aj lieky tlmiace pohyby čriev.

Histamínové kožné reakcie

Pokiaľ sa reakcia prejaví na malej ploche kože, použijú sa lokálne protihistamínové gély. Pri závažnejších reakciách sa pridávajú tablety s účinkom proti histamínu. Pri nadmernej suchosti kože sa môžu využiť prípravky na jej hydratáciu a zmäkčenie.

Horúčka

Podávajú sa lieky na tlmenie bolesti a horúčky samostatne, alebo v kombinácii s liekmi s protizápalovým účinkom, ktoré taktiež znižujú teplotu. Dôležité je dopĺňanie vody a elektrolytov.

Viac na tému: Časté močenie

Nezhubné zväčšenie prostaty

Základom starostlivosti je podávanie liekov s obsahom extraktu z rastliny Serenoa plazivá (saw palmeto). Ako doplnok sa môžu použiť prípravky s obsahom výťažkov z africkej slivky, prípadne tekvicový olej.

Viac na tému: Pocit na močenie

Nezhubné zväčšenie prostaty

Základom starostlivosti je podávanie liekov s obsahom extraktu z rastliny Serenoa plazivá (saw palmeto). Ako doplnok sa môžu použiť prípravky s obsahom výťažkov z africkej slivky, prípadne tekvicový olej.

Nový obsah