Bolestivá menštruácia a predmenštruačný syndróm

Bolestivá menštruácia (dysmenorea) je charakterizovaná ako bolesť v podbruší objavujúca sa tesne pred začiatkom menštruačného krvácania, pretrvávajúca do druhého až tretieho dňa krvácania. Menštruačná bolesť môže byť tupá až kŕčovitá, rôznej intenzity. Môžu ju sprevádzať bolesti krížov, hlavy, nevoľnosť, vracanie až kolapsový stav.
Niektoré problémy sazačínajú už pred samotnou menštruáciou. Ide o tzv. predmenštruačný syndróm (PMS), čiže súbor cyklicky sa opakujúcich telesných a psychických ťažkostí vyskytujúcich sa v druhej fáze cyklu.
Najčastejšie sa prejavujú ako bolesti brucha, napätie v prsiach, bolesti hlavy, zmeny nálad (podráždenosť alebo depresia), zhoršenie kvality pleti, poruchy trávenia, zápcha a nadúvanie.
Manažment starostlivosti
V priebehu menštruácie sa predpokladá výrazný vplyv látok sprostredkujúcich bolesť a zápal (prostaglandínov) vo vnútornej vrstve maternice. Preto prvým krokom je podávanie celkových liekov s protizápalovým účinkom, ktoré tlmia bolesť.
V prípade nepostačujúceho účinku proti bolesti pri menštruácii je možné podávať súčasne aj iné lieky na tlmenie kŕčov.
Veľmi vhodné je použitie rastlinných prípravkov s obsahom alechemilky a pupalky a podávanie magnézia. To je možné počas celého cyklu s dôrazom v predemenštruačnej a menštruačnej fáze.
Nemalo by chýbať vo vašej lekárničke:
- Celkové lieky s protizápalovýcm účinkom
- Iné lieky proti bolesti a kŕčom
- Rastlinné prípravky (fytofarmaká)
- Magnézium (horčík)
Celkové lieky s protizápalovýcm účinkom
Celkové lieky s protizápalovým účinkom napomáhajú tlmiť slabú alebo stredne silnú bolesť. V prípade bolestivej menštruácie sú vhodnou voľbou, nakoľko tlmia bolesť aj namernú produkciu prostaglandínov.
Lieky s obsahom ibuprofénu obvykle tvoria základ akútnej starostlivosti pri bolestivej menštruácii.
K dispozícii sú aj väčšie balenia.
V prípade potreby sa môžu kombinovať aj s niektorými inými liekmi na tlmenie bolesti a kŕčov.
Prečítajte si tiež:
Iné lieky proti bolesti a kŕčom
Lieky uvoľňujúce kŕče hladkého svalstva sa používajú pri menštruačných bolestiach a pri kŕčoch brucha iného pôvodu. Často sa používajú súčasne s liekmi s protizápalovým účinkom.
Liek na uvoľňenie svalstva vnútorných orgánov a zmiernenie bolesti a kŕčov (kŕčové kontrakcie) vrátane menštruačných.
Používajú sa iba krátkodobo a výhradne iba pri nekomplikovaných stavoch. V prípade, ak sa po odznení ich účinku vracajú kŕčovité bolesti v takej istej alebo vyššej intenzite je potrebná konzultácia s lekárom.
Rastlinné prípravky (fytofarmaká)
Vhodné je používať rastlinné prípravky s obsahom výťažkov z alchemilky alebo pupalky. Napomáhajú udržiavať hormonálnu rovnováhu a dosiahnuť tak celkový komfort spojený s menštruáciou.
Prípravok pre podporu komfortu pred menštruáciou a počas menštruácie.
K dispozícii je aj väčšie balenie.
Používajú sa počas obdobia aspoň troch mesiacov. Pred nástupom menštruácie a počas nej je možné dočasne zvýšeiť dávkovanie.
Magnézium podávané ženám s bolestivou menštruáciou zlepšuje priebeh menštruácie a zmierňuje jej príznaky, predovšetkým bolesť a kŕče. Magnézium je tiež vhodné pri príznakom predmenštruačného syndrómu (PMS).
V rámci doplnkovej starostlivosti je vhodné podávanie magnézia v dobre vstrebateľnej forme.
K dispozícii sú aj väčšie balenia.
Pri podávaní magnézia od 15. dňa cyklu magnézium potláča najmä psychické emocionálne príznaky, zlepšuje náladu, oslabuje pocit únavy a napätia. Zároveň má magnézium pozitívny účinok na výskyt predmenštruačných migrén.