Téma: Bolesť

Športové úrazy a zranenia

Po prvotnej aplikácii chladovej terapie by mala nasledovať aplikácia gélov brániacim vzniku krvných výronov. Následne sa proti bolesti používajú lokálne (výnimočne aj celkové) lieky na tlmenie zápalu a bolesti. V prípade potreby sa môžu pridať lieky na tlmenie opuchu.


Bolesť a zápaly hrdla

Pri prvých príznakoch sa použijú lieky na tlmenie zápalu s protimikrobiálnym účinkom. Na podporu čistenia dýchacích ciest a vykašliavania hlienov sa v druhej fáze liečby pridávajú lieky na uvoľnenie a skvapaľnenie hlienov.

Na upokojenie podráždeného hrdla je vhodné počas celej liečby používať prípravky na upokojenie hrdla vo forme pastiliek a tekutých kalciových prípravkov.


Bolestivá menštruácia a predmenštruačný syndróm

Prvým krokom je podávanie celkových liekov s protizápalovým účinkom, ktoré tlmia bolesť. Súbežne je možné podávať súčasne aj iné lieky na tlmenie kŕčov. Veľmi vhodné je použitie rastlinných prípravkov s obsahom alechemilky a pupalky a podávanie magnézia.


Bolesť zubov a ďasien

V prvom kroku sa používajú lokálne protizápalové roztoky. Pri silnejšej bolesti sa pridávajú tablety proti bolesti a zápalu samostatne, alebo v kombinácii s inými liekmi proti bolesti. Pri zvýšenej citlivosti zubných krčkov sa používajú špeciálne dentálne gély.


Svalové kŕče a bolesť

Pri tlmení bolesti sa používajú lokálne lieky s protizápalovým účinkom. Aplikujú sa priamo na miesto bolesti. Použiť možno aj celkové lieky na tlmenie bolesti a svalovej stuhnutosti.

V prípade pokojových svalových kŕčov rôzneho druhu a príčiny je vhodná suplementácia horčíka. Pokiaľ sa svalové kŕče, svalová stuhnutosť a celkovo nižšia svalová výkonnosť prejavújú počas aktívnej fázy a pri svalovej záťaži, je vhodné súbežné dopĺňanie vápnika.


Kŕče brucha a koliky

Používajú sa lieky na uvoľnenie kŕčov svalstva vnútorných orgánov. Súbežne sa podáva magnézium. Pokiaľ je prítomné nadúvanie, podávajú sa lieky proti nadúvaniu a plynatosti.


Bolesť hlavy a migréna

Pri bolesti hlavy sa môžu krátkodobo použiť celkové lieky na tlmenie bolesti a zápalu. Pri silnejších bolestiach sa podávajú v kombinácii s inými liekmi na tlmenie bolesti. Niektoré typy bolesti hlavy je možné zvládnuť podávaním magnézia (horčíka).


Bolesť a zápal ucha

Ako prvá pomoc sa používajú ušné kvapky s obsahom lokálnych anestetík, ktoré tlmia bolesť ucha. Na stiahnutie opuchu sliznice sa predovšetkým u detí môžu použiť nosové lieky zmierňujúce opuch sliznice. Krátkodobo sa pri ušných príhodách používajú lieky na celkové tlmenie bolesti a zápalu.


Neuropatická bolesť

Popri dlhodobej liečbe, ktorú by mal stanoviť odborný lekár, je možné doplniť liečbu o prípravky s obsahom kombinácie vitamínov B1, B6 a B12 vo vysokých dávkach. Ďalším doplnkom k liečbe je suplementácia uridín fosfátu. Ide o telu vlastnú látku, ktorá podporuje prirodzenú regeneráciu a obnovu nervových vlákien.


Bolesť chrbta

Od začiatku je vhodné podávanie liekov s vysokými dávkami vitamínov B1, B6 a B12, ktoré regenerujú nervy a tlmia bolesť. Proti bolesti sa používajú protizápalové lieky vo forme náplastí alebo gélov. V prípade potreby sa pridajú tablety proti bolesti a zápalu a lieky proti bolesti a svalovej stuhnutosti.


Bolesť kĺbov

V prvom kroku sa použijú protizápalové lieky vo forme gélov alebo náplastí. Podľa potreby sa pridajú tablety proti bolesti a zápalu. Vhodné je užívanie kĺbovej výživy.


Syndróm karpálneho tunela

Cieľom liečby je čo najskoršia regenerácia postihnutého nervu. Používajú sa vyské kombinácie vitamínov B1, B6 a B12, ktoré tlmia bolesť a obnovujú nervové štruktúry. Regenerácii nervov môže napomôcť aj substitúcia telu vlatnej látky uridín fosfát. V prípade lokálnej bolestivosti sa môžu použiť lokálne lieky tlmiace bolesť a zápal.


Zápal močového mechúra

V prípade nekomplikovaných zápalov močového mechúra postačuje podávanie extraktov z brusnice veľkoplodej (kanadská brusnica), ktorá je bohatá na antokyány a zabraňuje rozšíreniu infekcie. Zároveň je potrebné zabezpečiť dostatočný pitný režim.


Osteoartróza

Najdôležitejšou zložkou starostlivosti je zabezpečenie výživy pre kĺbové štruktúry (kĺbová výživa). Pri tlmení bolesti sa používajú lokálne, v ťažších stavoch aj nárazovo celkové, lieky s protizápalovým účinkom. Vhodná je aj terapia teplom.


Osteoporóza

Základom pre zvyšovanie pevnosti kostí je dostatočný prísun vápnika. Pre správne vstrebávanie vápnika a jeho dostatočné ukladanie v kostiach je potrebný vitamín D3 a vitamín K2.