Svalové kŕče a bolesť

Svalový kŕč je náhla mimovôľová a bolestivá kontrakcia svalu trvajúca niekoľko sekúnd až minút. Vyskytujú najmä vo svaloch dolných končatín, najčastejšie v lýtkovom a stehennom svalstve, alebo drobných svaloch nôh.
Svalové kŕče vznikajú spontánne v pokoji alebo v spánku, počas svalovej aktivity, najmä pri pohyboch so skracovaním svalu, ale aj v období tesne po ukončení svalovej činnosti. Svalový kŕč je spojený s výraznou bolesťou.
Manažment starostlivosti
Nekomplikovaná svalová bolesť alebo stuhnutosť nemusí predstavovať závažné riziko a je zvládnuteľná aj bežným samoliečením. Základným opatrením je pokojový režim bez významného svalového zaťažovania.
Pri tlmení bolesti sa používajú lokálne lieky s protizápalovým účinkom. Aplikujú sa priamo na miesto bolesti. Použiť možno aj celkové lieky na tlmenie bolesti a svalovej stuhnutosti.
V prípade pokojových svalových kŕčov rôzneho druhu a príčiny je vhodná suplementácia horčíka. Pokiaľ sa svalové kŕče, svalová stuhnutosť a celkovo nižšia svalová výkonnosť prejavújú počas aktívnej fázy a pri svalovej záťaži, je vhodné suplementáciu magnézia doplniť o podávanie vápnika.
Nemalo by chýbať vo vašej lekárničke:
- Lokálne lieky s protizápalovým účinkom
- Lieky tlmiace bolesť a svalovú stuhnutosť
- Magnézium (horčík)
- Kalcium (vápnik)
Lokálne lieky s protizápalovým účinkom
Lokálne lieky s protizápalovým účinkom tlmia bolesť a zápal v mieste aplikácie. Používajú sa ako prvá voľba pri potláčaní nekomplikovaných bolestí pohybového systému.
Liek je určený na úľavu od bolesti, na zmiernenie zápalu a opuchu. Používa sa pri bolestiach svalov.
Dostupné sú aj väčšie balenia gélov.
Dostupné sú aj vo forme náplastí.
Aplikujú sa vo forme náplastí alebo gélov, vždy priamo na miesto nejaväčšej bolesti. Nemajú sa aplikovať na porušenú pokožku alebo krvácajúcu ranu
Lieky tlmiace bolesť a svalovú stuhnutosť
Lieky tlmiace bolesť a svalovú stuhnutosť obvykle obsahujú kombináciu liečiva proti bolesti (napr. paracetamol) a liečiva na uvôľnenie stuhnutosti a kŕčov kostrového svalstva.
Chladivý sprej sa používa povrchovo na tlmenie bolesti pri natrhnutí alebo pomliaždení svalov, kĺbov, končatín spôsobených nárazom, pádom alebo pri vymknutím.
Dostupné je aj väčšie balenie.
Môžu sa používať v kombinácii s lokálnymi liekmi tlmiacimi bolesť a zápal. Pri ich užívaní proti bolesti chrbta by mal pacient ostať v pokoji na lôžku.
Magnézium je nevyhnutné pre správne fungovanie svalov. Nedostatok magnézia vedie k poruchám kontrakcie svaloviny.
Magnézium je nevyhnutné pre správne fungovanie svalov. Nedostatok magnézia vedie k poruchám kontrakcie svaloviny.
Denná potreba Mg2+ sa odhaduje na 200-400 mg (závisí od pohlavia a veku) elementárneho magnézia vo forme magnéziového katiónu Mg2+. Z pohľadu vstrebávania je vhodné podávať organické soli magnézia, ktoré vykazujú vyššiu mieru vstrebávania.
Z pohľadu veľkosti jednotlivej dávky je vhodné podávať nižšie jednotlivé dávky (menej ako 100 mg elementárneho magnézia) viackrát denne, čím sa zvyšuje biologická dostupnosť a eliminujú sa možné nežiaduce účinky.
Vápnik je nesmierne potrebný pri kontrakcii svalov. V prípade nedostatku vápnika sa môžu objavovať svalové kŕče. Tie sa v prípade nedostatku vápnika vyskytnú primárne pri zvýšenej záťaži, čím klesá fyzická výkonnosť.
Liek obsahuje vápnik a používa sa na liečbu stavov s nedostatkom vápnika rôzneho pôvodu. Dostatočný prísun vápnika je nevyhnutný pre normálnu funkciu svalovej sústavy.
Vzhľadom na lepšie vstrebávanie je vhodné vápnik podávať v podvečerných alebo večerných hodinách v jednej dávke, alebo rozdelený na dve samostatné dávky. Vápnik je lepšie podávať spolu s jedlom alebo po jedle.
V prípade súbežného nedostatku vápnika a magnézia je potrebné najskôr upraviť deficit horčíka a až potom sa odporúča podávať doplnkový vápnik.