Cestovateľská hnačka

Hnačka cestovateľov býva najčastejšie charakterizovaná ako tri a viac neformovaných stolíc u osoby, ktorá vycestovala do cudzej, obvykle subtropickej alebo tropickej krajiny.
Obvykle sa vyskytuje na 3. až 4. deň, s druhým vrcholom okolo 10. dňa a môže byť sprevádzaná aj nevoľnosťami, zvracaním, nadúvaním, nechutenstvom alebo zvýšenou telesnou teplotou.
Prečítajte si tiež:
Manažment starostlivosti
Základom starostlivosti je včasné použitie protihnačkových mikroorganizmov a prípravkov tlmiacich zápal čreva, ktoré zároveň chránia sliznicu. Pri silných opakujúcich sa epizódach hnačky sa môžu podať aj lieky spomaľujúce aktivitu čriev.
Nevyhnutná je tiež dostatočná rehydratácia, čiže náhrada vody a elektrolytov. Vhodné sú rehydratačné prípravky, prípadne iónové nápoje.
V rámci prevencie cestovateľskej hnačky sa odporúča podávanie vhodných probiotík už pred plánovanou cestou a tiež protihnačkových mikroorganizmov a častá dezinfekcia rúk počas celej doby pobytu v rizikovej krajine.
Nemalo by chýbať vo vašej lekárničke:
- Protihnačkové mikroorganizmy
- Prípravky proti črevnému zápalu
- Lieky spomaľujúce aktivitu čriev
- Probiotiká
Protihnačkové mikroorganizmy na rozdiel od probiotík nie sú prirodzenými osídlovateľmi čreva (obvykle sa používajú prípravky so Saccharomyces buolardii). Dokážu však pri hnačke eliminovať väčšinu mikroorganizmov zodpovedných za vznik infekcie a hnačky.
Liek sa používa na liečbu príznakov akútnej hnačky a na prevenciu a liečbu príznakov cestovateľskej hnačky.
Dostupné aj vo väčších baleniach.
Používajú sa pri akútnej hnačke bez ohľadu na pôvodcu. Vhodné sú aj v rámci prevencie cestovateľských hnačiek
Prípravky proti črevnému zápalu
Prípravky proti črevnému zápalu obvykle obsahujú tanín a želatínu, ktoré eliminujú látky zodpovedné za zápal čreva a hnačku. Neutralizáciou zápalových látok sa potláča aj hnačka a zároveň sa obnovuje normálna funkciu črevnej steny.
Prípravok sa používa pri akútnej fáze prejavov cestovateľskej hnačky.
Dostupné aj vo forme vhodnej pre deti.
Na rozdiel od bežných adsorbentov (napr. uhlie) neznižujú účinok iných liekov proti hnačke. Sú vhodné aj pre ľudí s potravinovými intoleranciami.
Lieky spomaľujúce aktivitu čriev
Lieky spomaľujúce aktivitu čriev sa používajú v prípade, ak je možné vylúčiť intoxikáciu a bežné opatrenia neviedli k zastaveniu hnačky. Zvyšujú hustotu stolice a znižujú jej frekvenciu.
Liek zvyšuje hustotu stolice a znižuje jej častosť. Používa sa na zmiernenie príznakov náhlej, krátko trvajúcej hnačky.
Dostupné sú aj vo forme bežných kapsúl.
Pri hnačke spojenej s nadúvaním sa použije kombinovaná forma.
Sú použiteľné pri akútnej aj chronickej hnačke, ako aj pri hnačke vyvolanej funkčnými poruchami čriev.
Probiotiká je vhodné používať ako prevenciu cestovateľskej hnačky. Ich užívanie by malo začať ešte niekoľko dní pred plánovanou cestou.
Prípravok s s obsahom probiotických baktérií mliečneho kvasenia Lactobacillus rhamnosus GG a Bifidobacterium animalis subsp. lactis
V prípade, ak sa objavila cestovateľská hnačka, po vymiznutí príznakov je opäť vhodné niekoľkodňové užívanie probiotík za účelom obnovenia normálnej črevnej mikroflóry.