Nadúvanie a plynatosť

Nadúvanie brucha je subjektívny pocit alebo objektívne „roztiahnutie“ brucha. Vyskytuje sa veľmi často pri funkčných ochoreniach tráviaceho traktu. K nadúvaniu sa pomerne často pridružujú príznaky, ako napríklad plynatosť (flatulencia), kŕčovité bolesti brucha, nechutenstvo a podobne. Nadúvanie a plynatosť môžu byť aj sprievodným prejavom potravinovej intolerancie.
Prečítajte si tiež:
Manažment starostlivosti
Základným opatrením je použitie prípravkov proti nadúvaniu, ktoré pôsobením na obsah čriev upravujú jeho fyzikálne vlastnosti tak, že ťažkosti ustupujú.
V prípade, ak je sprievodným problémom aj hnačka, tak sa odporúča použitie črevných adsorbentov. V prípade nadúvania v dôsledku celkovej nerovnováhy v tráviacom trakte je vhodné podávať tráviace enzýmy alebo probiotiká.
Nemalo by chýbať vo vašej lekárničke:
Lieky proti nadúvaniu a plynatosti
Pokiaľ sa popri zlom trávení objaví ako príznak aj nadmerné nadúvanie a plynatosť, podávajú sa prípravky proti nadúvaniu. Obvykle ide o prípravky s obsahom látky simetikón.
Používa sa na liečbu ťažkostí súvisiacich s hromadením plynov v tráviacom trakte, napríklad plynatosť (meteorizmus) alebo nadúvanie a pocit plnosti.
Dostupné aj vo väčšom balení.
Dostupné aj vo forme granulátu.
Dostupné aj vo forme kvapiek vhodných pre deti.
Lieky proti nadúvaniu sa nevstrebávajú a pôsobia výhradne iba vo vnútri tráviaceho traktu. Používajú sa iba nárazovo v čase potreby.
Prečítajte si tiež:
Črevné adsorbenty sa nevstrebávajú, ale viažu na seba najrôznejšie škodlivé látky, plyny, hnilobné produkty, toxíny a toxické produkty metabolizmu a rôzne chemické zlúčeniny, ktoré týmto inaktivujú.
Liek sa používa na liečbu hnačky a problémami spojenými s funkčnými ochoreniami čreva.
Z črevných adsorbentov sa používa predovšetkým diosmektit, ktorý funguje ako stabilizátor hlienu, chráni bunky sliznice tráviaceho traktu pred agresívnymi látkami, ako sú žalúdočná kyselina, žlčové kyseliny a iné dráždivé látky a posilňuje bariéru črevnej sliznice.
Nedostatočné osídlenie čreva probiotikami, ako aj nevhodné prostredie pre rast a množenie probiotík môže viesť k poruchám tráviaceho traktu.
Probiotiká sú vhodné na navodenie rovnováhy v tráviacom trakte.
Pri dlhodobých problémoch je vhodné zvážiť v rámci doplnkovej liečby aj užívanie probiotík.