Reflux pažeráka a záha

Reflux pažeráka (tzv. záha alebo pálenie záhy) je normálny, fyziologický jav, ktorý ľudia môžu pociťovať krátkodobo, hlavne po jedle. Reflux je považovaný za škodlivý pri nadmernom návrate žalúdočných štiav do pažeráka. Hlavným príznakom je pálenie žalúdka (záha) známe ako pyróza, ktorá býva sprevádzaná bolesťou za hrudnou kosťou, návratom obsahu žalúdka do pažeráka smerom k ústnej dutine, suchým kašľom a dalšími príznakmi.

Prečítajte si tiež:

Opakované a časté epizódy refluxu môžu byť príznakom refluxnej choroby pažeráka (GERD).

Manažment starostlivosti:

V prípade jednorazového výskytu refluxu pažeráka sa nárazovo používajú prípravky na tlmenie (neutralizáciu) žalúdočnej kyseliny. Majú okamžitý účinok na pyrózu a je možné ich krátkodobo používať aj viackrát za deň, najleošie medzi jedlami.

Pri nutnosti častého použitia prípravkov na tlmenie žalúdočnej kyseliny je bezpečnejšie a efektívnejšie použiť pri záhe lieky blokujúce jej produkciu. Pri správnom použití dokážu kontrolovať stav až po dobu 24 hodín.

Nemalo by chýbať vo vašej lekárničke:

Prípravky na tlmenie žalúdočnej kyseliny

Používajú sa nárazovo v čase potreby, kedy sa prejavia príznaky ako pálenie žalúdka, bolesť a návrat obsahu žalúdka do pažeráka. Nemajú žiadny dlhodobý liečebný ani preventívny efekt na reflux pažeráka.

Liek sa používa na liečbu príznakov súvisiacich so žalúdočnou kyselinou pri gastroezofageálnom refluxe, ako je vracanie kyseliny do pažeráka a ústnej dutiny, pálenie záhy a porucha trávenia.

Cena: od 7,40 €

Dostupná je aj sirupová verzia.
K dispozícii je aj verzia pre dojčatá, tehotné a dojčiace ženy.

Prípravky na tlmenie žalúdočnej kyseliny sú určené na aplikáciu po jedle alebo medzi jedlami. Môžu sa použiť aj pred spaním, alebo v prípade nočných prejavov refluxu.

Lieky blokujúce produkciu žalúdočnej kyseliny

Lieky blokujúce produkciu žalúdočnej kyseliny dosahujú rôznymi mechanizmami stav, kedy výrazne poklesne tvorba a vylučovanie žalúdočnej kyseliny do žalúdka.

Používa sa u dospelých na krátkodobú liečbu refluxných príznakov (napríklad pálenie záhy a regurgitácia žalúdočnej kyseliny).

Cena: od 4,61 €

Sú vhodnou voľbou pri záhe v prípade, ak nárazové dávky prípravkov na tlmenie žalúdočnej kyseliny neuľavili od príznakov refluxu pažeráka. Ich účinok sa dostavuje až po krátkom čase (obvykle 1-2 hodiny) a efekt pretrváva 12 až 24 hodín.

Obvykle sú dostupné vo forme tabliet alebo kapsúl odolávajúcich žalúdočnej kyseline a tráviacim šťavám, preto je nutné ich užívať nalačno a vcelku.

Trávenie a zažívanie

Funkčná a chronická hnačka

Ako účinné opatrenie obvykle postačujú bežné adsorbenty, ktoré zmierňujú dráždenie črevnej steny. Adsorbenty je možné podávať aj pri chronickej hnačke. Pri opakovaných prejavoch funkčnej hnačky, ako aj pri chronickej hnačke sa odporúčajú rastlinné prípravky, prípadne súbežne s nimi aj kombinované prípravky probiotík a prebiotík.

Nadúvanie a plynatosť

Základom starostlivosti je použitie prípravkov, ktoré tlmia nadúvanie a plynatosť. Ak je sprievodným problémm hnačka, odporúča nárazové použitie črevných adsorbentov. V prípade nadúvania v dôsledku celkovej nerovnováhy v tráviacom trakte je vhodné podávať probiotiká.

Nevoľnosť a vracanie

V prípade nevoľností je potrebné v prvom rade snažiť sa odstrániť príčinu jej vzniku. Zároveň sa čím skôr podávajú adsorbenty, ktoré na seba naviažu škodliviny, ktoré nevoľnosť zvracanie spôsobujú. Ako podporné opatrenie môže byť využité podávanie prípravkov obsahujúcich extrakt z rastliny ďumbier (zázvor). Pokiaľ je príčinou nevoľností a vracania cestovanie v dopravnom prostriedku, je možné nárazové použitie liekov proti kinetózam.

Kŕče brucha a koliky

Používajú sa lieky na uvoľnenie kŕčov svalstva vnútorných orgánov. Súbežne sa podáva magnézium. Pokiaľ je prítomné nadúvanie, podávajú sa lieky proti nadúvaniu a plynatosti.

Hnačka a dyzentéria

Prvým krokom pri liečbe by malo byť podávanie prípravkov, ktoré eliminujú zápalové látky zodpovedné za hnačku. Súbežne sa odporúča podanie liekov s obsahom protihnačkových mikroorganizmov. V prípade, ak hnačky neustupujú v priebehu 1-2 dní používajú sa lieky spomaľujúce aktivitu čriev. Po odznení hnačiek je možné postupne vymeniť podávanie protihnačkových mikroorganizmov za probiotiká.

Nový obsah