Nevoľnosť a vracanie

Nevoľnosť (nauzea) a vracanie (eméza) môžu byť dôsledkom rôznych okolností, porúch a ochorení. Medzi najčastejšie patria dietetické pochybenia, poruchy hornej časti tráviaceho traktu, infekčné ochorenia, metabolické poruchy, rôzne druhy kinetóz vrátane cestovateľskej a iné príčiny.
Bez ohľadu na príčinu vracania je jeho základným rizikom strata tekutín a elektrolytov, ktoré môžu viesť k dehydratácii organizmu a následným komplikáciám. Dôležitá je preto hydratácia.
Manažment starostlivosti
V prípade nevoľností je potrebné v prvom rade snažiť sa odstrániť príčinu jej vzniku. Zároveň sa čím skôr podávajú adsorbenty, ktoré na seba naviažu škodliviny, ktoré nevoľnosť zvracanie spôsobujú.
Ako podporné opatrenie môže byť využité podávanie prípravkov obsahujúcich extrakt z rastliny ďumbier (zázvor) vo forme výživových doplnkov alebo čajov.
Nevyhnutnou súčasťou opatrení pri zvracaní je rehydratácia, čiže dopĺňanie vody a minerálov po ich stratách.
Nemalo by chýbať vo vašej lekárničke:
<p> AdsorbentyAko prvé sa obvykle podávajú adsorbenty. Nevstrebávajú sa, pôsobia v tráviacom trakte, kde na seba viažu škodlivé látky, toxíny. Tie takto inaktivujú a bránia ďalšiemu dráždeniu tráviaceho traktu, čím zmierňujú nevoľnosti.
<
Liek sa používa na liečbu nevoľností spojenými so zvracaním a hnačkami.
Používa sa predovšetkým diosmektit, ktorý je asdorbent a funguje aj ako stabilizátor hlienu. Chráni bunky tráviaceho traktu pred agresívnymi látkami, ako sú žalúdočná kyselina, žlčové kyseliny a iné dráždivé látky a posilňuje bariéru črevnej sliznice.
Liek sa používa na predchádzanie a liečbu nevoľnosti a vracania vrátane nevoľností pri cestovaní dopravnými prostriedkami (auto, vlak, lietadlo, loď).
Lieky proti kinetózam sa používajú na predchádzanie a liečbu nevoľnosti a vracania pri cestovaní dopravnými prostriedkami (auto, vlak, lietadlo, loď). Na odporúčanie lekára je možné liek použiť aj pri nevoľnostiach a závratoch iného pôvodu. Používajú sa aj pri liečbe nevoľnosti spôsobenej poruchou vestibulárneho aparátu (orgánu vnímania rovnováhy vo vnútornom uchu).
Ďumbier sa používa ako podporný prostriedok pri stavoch nevoľnosti a pocite na zvracanie vrátane tehotenstkých nevoľností.
Dávkované formy (tablety, kapsuly, pastilky, lízanky): Odporúča sa dávka zodpovedajúca 125 až 250 mg práškovaného podzemku ďumbiera v čase potreby (max. 4x denne s odstupom aspoň 6 hod. medzi dávkami). Čaje a zápary: zápar sa zvyčajne pripraví zaliatím 250 mg drogy 200 ml vriacej vody a nechá sa lúhovať 5 – 10 minút. Čaj (zápar) sa pije v čase potreby (max. 4x denne s odstupom aspoň 6 hod. medzi dávkami).