Syndróm dráždivého čreva

Syndróm dráždivého čreva patrí medzi najčastejšie funkčné poruchy čreva. Prejavuje sa bolesťami a kŕčmi brucha, črevnou dyspepsiou a nutkavými defekáciami obvykle opakované ranné stolice, náhle stolice po najedení a tiež akútne stolice sprevádzané kolikovými bolesťami a kŕčmi).
Manažment starostlivosti
Často sa ako účinné opatrenie ako prvé používajú bežné adsorbenty, ktoré pôsobia výhradne v tráviacom trakte a zmierňujú dráždenie črevnej steny.
V prípade, ak sa v rámci defekácií objavujú časté alebo vodnaté stolice, nárazovo sa použijú lieky zastavujúce hnačku.
Pri opakovaných výskytoch syndrómu dráždivého čreva sa odporúčajú rastlinné prípravky (fytopreparáty), prípadne súbežne s nimi aj kombinované prípravky probiotík a prebiotík (tzv. synbiotiká).
Nemalo by chýbať vo vašej lekárničke:
Ako prvé sa obvykle podávajú adsorbenty. Nevstrebávajú sa, pôsobia v tráviacom trakte, kde na seba viažu škodlivé látky, toxíny. Tie takto inaktivujú a bránia ďalšiemu dráždeniu tráviaceho traktu, čím zmierňujú nevoľnosti.
Liek sa používa na liečbu črevných dyspepsií spojených s prejavmi syndrómu dráždivého čreva.
Používa sa predovšetkým diosmektit, ktorý je asdorbent a funguje aj ako stabilizátor hlienu. Chráni bunky tráviaceho traktu pred agresívnymi látkami, ako sú žalúdočná kyselina, žlčové kyseliny a iné dráždivé látky a posilňuje bariéru črevnej sliznice.
Lieky zastavujúce hnačku sa používajú na zníženie pohyblivosti čriev a predlžujú tak čas pasáže črevného obsahu.
Liek zvyšuje hustotu stolice a znižuje jej častosť. Používa sa na zmiernenie príznakov náhlej, krátkotrvajúcej hnačky (akútna hnačka),
Dostupné sú aj vo forme bežných kapsúl.
Pri hnačke spojenej s nadúvaním sa použije kombinovaná forma.
V priebehu tehotenstva a v období dojčenia je ich použitie pri akútnej hnačke možné iba po predchádzajúcej konzultácii.