Nedostatočné trávenie

Nedostatočné trávenie môžeme zjednodušene charakterizovať ako nedostatočné trávenie, resp. zlé trávenie potravy, predovšetkým jej hlavných zložiek (tukov, bielkovín, sacharidov). Medzi prejavy patria nechutenstvo, pocity plnosti, nadúvanie, nevoľnosti, celkový diskomfort, prípadne následná hnačka alebo zápcha.
Najčastejšími príčinami nedostatočného trávenia sú dietárne pochybenia – nadmerná konzumácia potravín, konzumácia potravín s vysokým podielom tuku, konzumácia potravín, ktoré daná osoba toleruje v zníženej miere alebo vôbec.
Manažment starostlivosti
Základným postupom pri nekomplikovaných problémoch so zlým trávením podávanie primeranej dávky tráviacich enzýmov rozkladajúcich bielkoviny, tuky a škrob. Môžu sa podávať v kombinácii s probiotikami.
Ak je najvýraznejším alebo jediným príznakom nedostatočného trávenia iba pocit nadúvania, je možné nárazovo podať lieky proti nadúvaniu. Podávajú sa samostatne, alebo ako doplnok k podávaniu tráviacich enzýmov.
V prípade, ak je podkladom poruchy trávenia (predovšetkým tukov) nedostatočná tvorba a vylučovanie žlče, môžu sa v rámci samoliečenia uplatniť aj prípravky stimulujúce produkciu a vylučovanie žlče.
Nemalo by chýbať vo vašej lekárničke:
Tráciace enzýmy rozkladajú základné zložky potravy tuky, škrob a bielkoviny na jednoduchšie molekuly. V prípade ich nedostatočnej produkcie v tele je potrebné podávaťž ich spolu s príjmom potravy.
Výživový doplnok s obsahom tráviacich enzýmov, deviatich kmeňov živých mikroorganizmov a bylinných extraktov.
V mnohých prípadoch je vhodné podávať kombinované prípravky, ktoré okrem tráviacich enzýmov obsahujú aj probiotiká.
Pokiaľ sa popri zlom trávení objaví ako príznak aj nadmerné nadúvanie a plynatosť, podávajú sa prípravky proti nadúvaniu. Obvykle ide o prípravky s obsahom látky simetikón.
Liek sa používa na potlačenie nadmerného nadúvania plynatosti, ktoré môžu byť sprievodným javom nedostatočného trávenia.
Dostupné aj vo väčšom balení.
Dostupné aj vo forme granulátu.
Dostupné aj vo forme kvapiek vhodných pre deti.
Lieky proti nadúvaniu sa nevstrebávajú a pôsobia výhradne iba vo vnútri tráviaceho traktu. Používajú sa iba nárazovo v čase potreby.
Ako liečivá podporujúce tvorbu žlče a jej presun do tráviacej trubice sa najčastejšie používajú rastlinné prípravky a extrakty (kurkuma, olivový olej), prípadne sa používajú lieky s obsahom fenipentolu alebo hemakromónu.
Nedostatočné osídlenie čreva probiotikami, ako aj nevhodné prostredie pre rast a množenie probiotík môže viesť k poruchám trávenia.
Pri dlhodobých problémoch je vhodné zvážiť v rámci doplnkovej liečby aj užívanie probiotík. Užívanie niektorých typov probiotík v druhej polovici tehotenstva má aj iné priaznivé účinky, preto by výber vhodného probiotika mal nasledovať až po predchádzajúcej konzultácii.