Rýchla pomoc pri modrinách a krvných výronoch
Podkožným hematómom (krvná podliatina) je modrina a pomliaždenina. Vyskytuje sa v dôsledku úrazu alebo poranenia povrchových krvných ciev pod kožou, ku ktorým dochádza po narazení, pomliaždení alebo údere.
Obvyklými postupmi pri riešení uvedených stavov je aplikácia rôznych bandáží a obväzov, prípadne používanie rôznych gélov proti bolesti. Všetko uvedené pritom patrí až do druhého sledu opatrení, ktoré síce môžu mať svoj význam a dôležitosť, ale nemali by predbehnúť prvé nutné kroky pri prvej pomoci.
Prečítajte si tiež:
ADC Zdravie: Krvné výrony a modriny
ADC Zdravie: Športové úrazy a poranenia
V prípade vytvorenia klasickej modriny bez poškodenia vnútorných štruktúr (svaly, kĺby a spojivové tkanivá) je dôležitá jediná vec. Čo najskôr po úraze aplikovať na miesto zranenia liek s obsahom heparínu. Heparínový gél rýchlo prenikne k čerstvému hematómu a svojim pôsobením proti zrážaniu krvi výrazne zmenší rozsah neskôr vytvorenej modriny.
Heparínový gél sa aplikuje prvé dva dni intenzívne 3x denne priamo na postihnuté miesto (nie na porušenú kožu). Asi 3 až 10 cm gélu (podľa rozsahu poškodenia) sa veľmi jemne vtiera do kože asi 1-2 minúty. Pokiaľ ide o úraz, pri ktorom mohli byť poškodené aj iné menované štruktúry, tak v rámci prvej pomoci počas prvých 24 hodín môžeme doplniť heparínový gél aj intenzívnou chladovou terapiou.
Prečítajte si tiež:
Heparínový gél zmierňuje opuchy a pocity ťažkých nôh
Ako už bolo spomenuté, heparínový gél by mal byť štandardom každej domácej aj cestovnej lekárničky. Ak by sa aplikácia heparínu oneskorila, tak vzniknutá modrina bude rozsiahlejšia a bude miznúť dlhší čas. Aplikácia na niekoľko dní starú modrinu už prakticky nemá význam.
O správnom použití liekov, ich rizikách a obmedzeniach pri ich použití sa poraďte so svojim lekárom alebo lekárnikom.
V tomto článku sú uvádzané aj informácie a odkazy na produkty. Článok nie je náhradou zdravotnej starostlivosti. Podrobné informácie žiadajte u svojho lekára alebo lekárnika.