Liečba kašľa

Kašeľ je obranný dýchací reflex, signalizujúci ochorenie alebo iné podráždenie alebo poškodenie dýchacích ciest. Pomáha čistiť dýchacie cesty od vdýchnutého cudzieho materiálu a nadprodukcie hlienu. Môže byť aj príznakom rôznych ochorení.
Podľa dĺžky trvania rozlišujeme kašeľ akútny (ustupuje do 3 týždňov) a chronický (pretrváva aj po vyššie uvedenej dobe). Podľa tvorby hlienu sa kašeľ rozdeľuje na suchý (dráždivý) kašeľ (nie je sprevádzaný vykašliavaním, vyskytuje sa pri infekcii alebo inom dráždení dýchacích ciest) a produktívny (vlhký) kašeľ (je sprevádzaný vykašliavaním hlienov a prináša úľavu).
Prečítajte si tiež:
Manažment starostlivosti
V prípade akútneho ochorenia dýchacích ciest môže dochádzať k nadmernej tvorbe a uvoľňovaniu hlienu. V prípade potreby podpory odvádzania hlienu z dýchacích ciest a v prípade potreby zníženia hustoty produkovaného hlienu sa používajú lieky na uvoľnenie hlienov.
V prípade suchého kašľa (vrátane záchvatovitého kašľa) sa krátkodobo môžu použiť lieky na tlmenie kašľa, ktoré takýto dráždivý kašeľ potláčajú.
V rámci doplnku liečby sa počas celej doby liečby kašľa používajú kalciové sirupy a extrakty z brečtanu. Tie sú použiteľné aj v tehotenstve a pri dojčení.
Podpora vykašliavania patrí medzi všeobecné postupy pri mnohých akútnych a tiež chronických ochoreniach dýchacích ciest.
Liek na uvoľnenie hlienov. Používa sa pri akútnych ochoreniach (zápal priedušiek, nádcha, zápal dutín, zápaly hrdla a iné).
Lieky na uvoľnenie hlienov uľahčujú vykašliavanie. Niektoré z nich zároveň znižujú hustotu (viskozitu) hlienov, ktoré sa za bežných okolností majú tendendenciu hromadiť v dýchacích cestách.
Niektoré z uvedených liečiv majú aj vlastné antimikrobiálne účinky, prípadne zvyšujú účinnosť antibiotík.
Prečítajte si tiež:
Lieky na potlačenie kašľa potláčajú kašľací reflex a tlmia suchý a dráždivý kašeľ vrátane záchvatovitého kašľa.
Používa sa krátkodobo na tlmenie suchého a dráždivého kašľa.
Sú určené iba na krátkodobé podanie. Nemali by s apodávať v prípade produktívneho kašľa.
Lieky rastlinného pôvodu sa používajú počas celej doby liečby od okamihu, kedy sa začína produktívne vykašliavanie. Na rozdiel od vyššie uvedených liekov sú vhodné aj na dlhšie použitie, nakoľko produkcia hlienov a vykašliavanie môže pretrvávať aj niekoľko dní až týždňov po odznení infekcie.
Rastlinný liek obsahuje účinnú zložku výťažok z listov brečtana popínavého, ktorý uvoľňuje hlieny v dýchacích cestách a uľahčuje vykašliavanie.
Dostupné sú aj vo väčšom balení.
Dostupné sú aj sirupy obohatené o mentol.
Zároveň sú v rámci uvedených liekov na kašeľ jedinými, ktoré sú použiteľné aj počas tehotenstva a v období dojčenia, ako aj u detí od dojčenského veku.
Okrem samotného manažmentu kašľa (tlmenie alebo podpora vykašliavania) je vhodné doplneniť liečbu o prípravky upokojujúce hrdlo a sliznicu dýchacích ciest, ktorá je vplyvom kašľa a zápalu vystavená nadmernej záťaži a je citlivejšia na dráždivé podnety.
Islandský lišajník vo forme pastiliek sa používa na upokojenie hrdla a zníženie dráždenia na kašeľ.
Dostupné sú aj v iných príchutiach.
Dostupné sú aj formy vhodné pre deti v predškolskom veku.
Uvedené prípravky tlmia pocity škriabania a pálenia v hrdle, zmierňujú pocit suchých úst a hrdla a spolu s kalciovými prípravkymi napomáhajú regenerácii hlasiviek.
Vhodným doplnkom liečby infekcií a zápalov hrdla je podávanie vápnika v tekutých a dobre vstrebateľných formách.
Vápnik v rozpustnej organickej forme - zlepšuje rozpustnosť a biodostupnosť kalcia.
Doplnkové podávanie vápnika v tekutých formách je na rozdiel od mnohých iných liekov možné používať aj počas tehotenstva a v období dojčenia.
Prečítajte si tiež: