Nadváha a obezita

Telesná hmotnosť sa vyjadruje v kilogramoch. Táto hodnota však nie je v absolútnom meradle smerodajná. Častejšie sa prostredníctvom hodnoty BMI počítaný ako podiel telesnej hmotnosti v kilogramoch a druhej mocniny telesnej výšky v metroch (udáva sa v jednotkách kg.m-2).
Za normálnu sa považuje hodnota v intervale 18,5 až 24,9 kg.m-2. U dospelých (vek nad 18 rokov) je obezita definovaná BMI ≥ 30,0 kg.m-2 a nadváha (tiež nazývaná pre-obezita) BMI 25,0 až 29,9 kg.m-2.
U osôb, u ktorých nie je možné uplatniť ani BMI sa telesná hmotnosť posudzuje nepriamo, a to buď pomocou obvodu pása (normálna hodnota u mužov je do 95 cm, u žien do 80 cm) alebo pomocou pomeru hmotnosti svalstva oproti tuku, resp. viscerálnemu tuku.
Prečítajte si tiež:
Manažment starostlivosti
Dosahovanie alebo udržiavanie normálnej telesnej hmotnosti spočíva predovšetkým v nastavení a dodržiavaní základných režimových opatrení, ktoré je možné doplniť o vybrané suplementy. Samostatné užívanie doplnkov výživy a ich kombinácii nie je pre dosiahnutie a udržiavanie normálnej hmotnosti postačujúce.
Užívanie niektorých doplnkov u ľudí s obezitou nemá za cieľ upraviť hmotnosť, ale skôr kompenzovať dopady ochorenia. Príkladom je dopĺňanie vitamínu D a magnézia, pretože s obezitou je spravidla spojený aj ich nedostatok v tele.
V rámci pravidelnej a primeranej telesnej aktivity je možné podporiť zmenu pomeru svaly:tuk v organizme tým, že primeraný príjem bielkovín dosiahneme aj vďaka zaradeniu proteínových suplementov k bežnej zdravej strave.
Primeraný príjem rozpustnej vlákniny bežnou stravou možno podporiť doplnkami s obsahom niektorého typu rozpustnej vlákniny. Tá reguluje mieru vstrebávania tukov a cholesterolu z potravy.
V rámci fyziologickej podpory odbúravania tukov je možné pred zahájením primeranej fyzickej aktivity suplementovať L-karnitín.
Nakoľko s obezitou je takmer vždy prítomné aj vysoké kardiovaskulárne riziko, vhodné je suplementovať vitamíny, ktoré napomáhajú udržiavať normálnu hladinu homocysteínu v krvi – hlavne B1, B6 a kys. listovú (B9).
Nemalo by chýbať vo vašej lekárničke:
- Magnézium (horčík)
- Vitamín D
- Proteíny
- Rozpustná vláknina
- L-karnitín
- Vitamíny B6, B12 a kyselina listová (B9)
Vysoké percento populácie vykazuje nedostatok magnézia. Tento sa prehlbuje u ľudí s nevyváženou a nesprávnou stravou. Pretrvávajúci deficit magnézia napomáha rozvoju obezity a cukrovky.
magnézium prispieva k správnej látkovej premene a prispieva k zníženiu vyčerpania a únavy.
Magnézium je taktiež nevyhnutné pre normálnu činnosť svalov a pre správne fungovanie energetického metabolizmu a potreba jeho suplementácie rastie v prípade vykonávania pravidelných pohybových aktivít.
V rámci podpory zníženia telesnej hmotnosti, ako aj podpory udržiavania normálnej telesnej hmotnosti sa odporúča zabezpečiť bežnú dennú suplementáciu magnézia.
Optimálna je suplementácia v nižších dávkach (2 až 4x denne) a v dobre vstrebateľných formách (organicky viazané magnézium).
Ľudia trpiaci obezitou majú zvýšený deficit vitamínu D, a to v dôsledku zníženého vstrebávania a zhoršenej utilizácie v tele.
Vitamín D prispieva k správnemu fungovaniu imunitného systému, udržaniu zdravých kostí, svalov a zubov.
Spolupôsobiacim faktorom vedúcim k nižším hodnotám vitamínu D v organizme je obdobie od októbra do marca, kedy je nižšia intenzita slnečného žiarenia.
Ani za bežných podmienok u osôb s normálnou telesnou hmotnosťou nie je možné zabezpečiť dostatočný prísun vitamínu D potravou. U osôb s obezitou, prípadne s nadváhou sa odporúča zabezpečiť bežnú dennú suplementáciu vitamínu D v perorálnych formách.
Pre udržiavanie a dosahovanie normálnej telesnej hmotnosti sa odporúča zvýšiť pomer svalovej hmoty oproti tukovému tkanivu. Týmto spôsobom bude akákoľvek vykonávaná fyzická aktivita viesť ku zvýšenému spaľovaniu kalórií.
Používa sa na dopĺňanie proteínov ak odoplnok k bežnej strave.
Základom pre podporu nárastu svalovej hmoty je pravidelný silový tréning primeraný veku a schopnostiam danej osoby. Zároveň je pre nárast svalovej hmoty vhodné dbať na dostatočný prísun bielkovín v strave, alebo v podobe suplementov.
Nedostatok proteínov v potrave vedie k nedostatočnému udržiavaniu a nárastu svalovej hmoty, čím výrazne klesá priemerný denný výdaj energie (kalórií) s rizikom nárastu telesnej hmotnosti.
V prípade nedostatočného obsahu bielkovín v bežnej strave je možné použiť proteínové suplementy.
Energeticky najbohatšími zložkami potravy sú tuky. Nadmerný prísun tukov vedie k ich ukladaniu vo forme zásob do tukových tkanív. Zároveň sa tuk môže koncentrovať aj v okolí vnútorných orgánov (tzv. viscerálny tuk), čo predstavuje viaceré zdravotné riziká.
Zníženie vstrebávania tukov pri nadmernom príjme spolu s ich regulovaným prísunom je jednou z možností, ako optimalizovať pomer prijatej a vydanej energie (kalórii) pri dosahovaní optimálnej telesnej hmotnosti.
Vláknina viažuca tuk (rozpustná vláknina) znižuje mieru jeho vstrebávania po prijatí potravy s vyšším podielom tukov. Pre správny účinok je nutný dostatočný prísun tekutín.
V prípade potreby sa odporúča sa zabezpečiť doplniť stravu o rozpustnú vlákninu prednostne tesne po jedle so zvýšeným podielom tukov, prípadne na každodenné podávanie.
L-karnitín je telu vlastná látka, ktorá zabezpečuje transport mastných kyselín cez membránu pri ich štiepení v procese získavania energie. L-karnitín napomáha spaľovaniu tukov iba v prípade vykonávania potrebnej fyzickej aktivity (cvičenia).
Odporúča sa zabezpečiť bežnú dennú suplementáciu L-karnitínu približne 2-3 hodiny pred cvičením (neodporúča sa konzumácia pred spaním).
Vitamíny B6, B12 a kyselina listová (B9)
Vitamíny B6 (pyridoxín), B9 (kyselina listová) a B12 (kobalamín) prispievajú k správnej látkovej premene dôležitej pre tvorbu energie. Zároveň všetky uvedené vitamíny prispievajú k zníženiu vyčerpania a únavy.
Vitamín B6 taktiež prispieva k normálne látkovej premene bielkovín a glykogénu. Vitamíny B6, B9 a B12 podporujú normálne odbúravanie homocysteínu.