Paracetamol Noridem 10 mg/ml infúzny roztok sol inf 1000 mg (fľ.PP) 10x100 ml

Mohlo by vás zaujímať

ADC Interakcie

Upozornenie

Niektoré informácie sú podľa zákona dostupné len odborníkom.

Paracetamol Noridem 10 mg/ml infúzny roztok
Výdaj
R, Viazaný na lekársky predpis
Typ produktu
Legislatívne zatriedenie
Registrované humánne lieky
Registračné číslo produktu
07/0168/20-S
Kód štátnej autority (ŠÚKL)
5167D
Názov produktu podľa ŠÚKL
Paracetamol Noridem 10 mg/ml infúzny roztok sol inf 10x100 ml/1000 mg (fľ.PP)
Aplikačná forma
SOL INF - Infúzny roztok
Držiteľ rozhodnutia

Popis a určenie

Liek obsahuje liečivo paracetamol. Liek je analgetikum (zmierňuje bolesť) a antipyretikum (znižuje horúčku).

Je určený pre dospelých, dospievajúcich a deti s telesnou hmotnosťou viac ako 33 kg na krátkodobú liečbu:

  • stredne silnej bolesti, predovšetkým po chirurgických zákrokoch,
  • horúčky.

Domáce liečenie

Bolesť hlavy a migréna

Pri bolesti hlavy sa môžu krátkodobo použiť celkové lieky na tlmenie bolesti a zápalu. Pri silnejších bolestiach sa podávajú v kombinácii s inými liekmi na tlmenie bolesti. Niektoré typy bolesti hlavy je možné zvládnuť podávaním magnézia (horčíka). čítajte viac...

Ďalšie domáce liečenia

Použitie

Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.
Liek patrí do rúk lekára, alebo musí byť použitý pod dohľadom lekára.
Liek je určený na parenterálnu aplikáciu.

Dávkovanie a dávkovacie schémy

Dávkovanie je závislé od telesnej hmotnosti pacienta. Tabuľka dávkovania viď SPC časť 4.2.

Minimálny interval medzi jednotlivými podaniami musí byť najmenej 4 hodiny.
Počas 24 hodín sa môžu podať najviac 4 dávky.

Pacienti s telesnou hmotnosťou ≤ 10 kg: dávka pre jednotlivé podanie je 7,5 mg/kg.
Maximálna denná dávka je 30 mg/kg.

Pacienti s telesnou hmotnosťou > 10 kg až ≤ 33 kg: dávka pre jednotlivé podanie je 15 mg/kg.
Maximálna denná dávka je 60 mg/kg, bez prekročenia 2 g.

Pacienti s telesnou hmotnosťou > 33 kg až ≤ 50 kg: dávka pre jednotlivé podanie je 15 mg/kg.
Maximálna denná dávka je 60 mg/kg, bez prekročenia 3 g.

Pacienti s telesnou hmotnosťou > 50 kg s ďalšími rizikovými faktormi pre hepatotoxicitu: dávka pre jednotlivé podanie je 1 g.
Maximálna denná dávka sú 3 g.

Pacienti s telesnou hmotnosťou > 50 kg bez ďalších rizikových faktorov pre hepatotoxicitu: dávka pre jednotlivé podanie je 1 g.
Maximálna denná dávka sú 4 g.

Pacienti s poruchou funkcie obličiek
Minimálny interval medzi jednotlivými dávkami u pacientov so závažnou poruchou funkcie obličiek musí byť najmenej 6 hodín.

Dospelí pacienti s hepatocelulárnou insuficienciou, chronickým alkoholizmom, chronickou malnutríciou (nízke zásoby glutatiónu v pečeni), dehydratáciou:
Maximálna denná dávka nesmie prekročiť 3 g.

Účinok v úľave od bolesti nastupuje v priebehu 5 - 10 minút po podaní.
Maximálny analgetický účinok sa dosiahne v priebehu 1 hodiny a analgézia zvyčajne pretrváva 4 – 6 hodín.

Liek znižuje horúčku v priebehu 30 minút po podaní. Antipyretický účinok pretrváva minimálne 6 hodín.

Spôsob použitia

Na intravenózne použitie. Roztok paracetamolu sa podáva formou 15 minútovej intravenóznej infúzie.

Zriedený roztok sa má vizuálne skontrolovať a nesmie sa použiť, pokiaľ je zakalený (opaleskuje), sú v ňom viditeľné častice alebo zrazenina.

Upozornenie

Liek sa má používať počas tehotenstva iba po starostlivom posúdení prínosov a rizík. 
Liek sa môže používať u dojčiacich žien.
Nie sú k dispozícii žiadne údaje o bezpečnosti a účinnosti pri predčasne narodených deťoch.
Liek je kontraindikovaný v prípade závažnej hepatocelulárnej insuficiencie.
Súbežné používanie paracetamolu (4 g denne po dobu minimálne 4 dní) s perorálnymi antikoagulanciami môže vyvolať malé zmeny hodnôt INR. 
Ďalšie osobitné upozornenia sú uvedené v SPC (časť 4.4).

Nežiaduce účinky


Tak ako všetky lieky, aj Paracetamol Noridem môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.
Možné vedľajšie účinky zahŕňajú:
Veľmi zriedkavé (môžu postihovať až 1 z 10 000 osôb):
Prípady závažných kožných reakcií boli hlásené veľmi zriedkavo.
- Alergické reakcie; Preja ... viac >

Účinné látky

paracetamol

Indikačná skupina

07 - Analgetiká, antipyretiká

Všeobecné informácie vzťahujúce sa k produktu

Stav registrácie: D - Registrácia bez obmedzenia platnosti, podľa §50 zák. 362/2011 Z.z. a §49 písm. b) zák. 362/2011 Z.z.
Typ registrácie: MRP - Vzájomné uznávanie (mutual recognition proc.)
Exspirácia: 24